واردات کالا از صفر تا صد

واردات کالا یکی از مهم‌ترین فرآیندها و فعالیت‌های حوزه تجارت بین‌الملل است. در بررسی اقتصاد بین‌الملل هدف‌گذاری دقیق برای واردات کالا یکی از مهم‌ترین راهکارهای توسعه اقتصادی کشورها به شمار می‌رود. به طور کلی و با در نظر گرفتن تمام ایدئولوژی‌های مخالف و موافق واردات، واردات کالاهای اساسی، مواد اولیه مورد نیاز صنایع و شرکت‌ها و کالاهای دارای مزیت رقابتی موجب ایجاد مواردی نظیر تعامل موثر با دیگر کشورها و استفاده از پتانسیل‌های آن‌ها، انتقال دانش روز دنیا به کشور واردکننده و توسعه شرکت‌های داخلی، کاهش‌ قیمت‌ها، پویایی و تنظیم بازار خواهد شد. اما با توجه به گستردگی این موضوع سوالات و دغدغه‌های بسیاری وجود دارد که در این مقاله به بررسی مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت. برای پاسخ به سوالاتی نظیر نحوه واردات کالا چگونه است؟ مهم‌ترین مراحل واردات کالا چیست؟ برای شروع واردات باید از کجا شروع نماییم؟ تخصیص ارز وارداتی به چه صورت است؟ و نکات مهم‌ دیگر نظیر مهم‌ترین هزینه‌های واردات و سامانه‌های مرتبط با آن، تا پایان مقاله همراه کیمیا تجارت قاره باشید.

مراحل واردات کالا بصورت خیلی خلاصه

اگر می‌خواهید کالا وارد کنید و به یک واردکننده تبدیل شوید، باید گام‌های واردات را بدانید. در ادامه مقاله، گام های واردات کالا را توضیح می‌دهیم.

گام اول در واردات کالا، تحقیق بازار داخل جهت شرایط فروش کالای هدف، بررسی رقبا، بررسی قیمت تمام شده و کیفیت قابل قبول محصول نهایی جهت ارائه به بازار است. همچنین باید بررسی کنید که این کالا برای شما سودآوری دارد یا خیر. سپس کسب اطلاعات کافی از سازمان مقررات واردات و صادرات است که ورود کالای انتخابی به کشور آزاد باشد.

گام بعدی واردات کالا، اخذ کارت بازرگانی و ایجاد پایه‌های تجاری لازم جهت انجام مراحل بعدی در سامانه جامع تجارت ایران است.

گام بعدی، انتخاب کشور مبدا جهت خرید و تامین کالا است. باید به مسافت کشور مبدا و روش حمل و نقل کالا تا ایران توجه داشته باشید. درخواست پیش فاکتور از تامین کننده‌ها از مهترین مراحل محسوب می‌شود. پیش فاکتور از آن جهت حائز اهمیت است که حاوی وزن، تعداد، نوع ارز، مشخصات فروشنده و خریدار، روش معامله، انتقال وجه، مسئولیت‌ها و ریسک‌ها و به طور کل تمامی اطلاعات مورد نیاز برای معامله و واردات کالا است.

در گام بعدی باید جهت ثبت سفارش در سامانه ntsw اقدام کنید. پس از وارد کردن اطلاعات پروفرما در این سامانه و اخذ مجوز از سازمان‌های مربوطه، مجوز ورود کالای مورد نظر صادر می‌گردد. بازرسی کالا جهت اطمینان از تعداد و سلامت کالا، پیش از واریز وجه برای فروشنده انجام می‌شود.

پس از انجام امور تخصیص ارز و واریز پول به حساب فروشنده، طبق مذاکرات، محصول توسط فروشنده بسته بندی، بارگیری و ارسال می‌گردد. فراموش نکنید کالای خود را بیمه کنید، زیرا در صورت هر گونه آسیب، بیمه خسارت محموله را می‌پردازد. هنگام بیمه کردن کالا به این مورد توجه کنید که کالا، باید پیش از بارگیری از مبدا، بیمه شود.

مهم‌ترین نکات برای شروع واردات کالا

اولین نکته مهم برای شروع واردات کالا مستند سازی استراتژی وارداتی است. یکی از اجزای چیدمان طرح تجاری، چیدمان استراتژیک تجارت است. ساده بودن این راهبرد و اطمینان از سهیم بودن همه افراد سازمان در دستیابی به نتایج، بسیار مهم می‌باشد. همچنین اطلاع افراد سازمان از طرح راهبردی و علاقه‌مندی و تعامل آن‌ها با طرح نیز یکی از نکات قابل بررسی در این حوزه است.

مهمترین پرسش‌های قابل مطرح در مرحله مستندسازی به شرح زیر است:

آیا کالای وارداتی توانایی برطرف کردن نیاز بازارهای داخلی را دارد؟ آیا ملزم به تولید محصول جدید برای بازار خارجی هستیم با محصول داخلی را باید با ایجاد تغییر برای فروش در خارج از کشور آماده کنیم؟ کدام یک از ویژگی‌های خاص محصول باید اصلاح شوند؟ میزان اهمیت تفاوت‌های فرهنگی و زبانی به چه اندازه است؟

مراحل واردات کالا

شروع واردات کالا مستلزم انجام نکاتی است که ممکن است برخی بازرگانان به آن اهمیت چندانی ندهند اما توجه به آن‌ها موجب جلوگیری و یا کاهش هرگونه خسارت می‌شود.

مراحل واردات کالا شامل موارد زیر است:

اخذ کارت بازرگانی

در مراحل واردات کالا اولین قدم برای واردات و صادرات، داشتن کارت بازرگانی است. در صورت نداشتن کارت بازرگانی مجوز برای صادرات و واردات کالا را نخواهید داشت؛ بنابراین قبل از هر اقدامی، جهت اخذ کارت بازرگانی اقدام کنید.

مشخص کردن حوزه فعالیت

پس از اخذ کارت بازرگانی، حوزه فعالیت خود جهت واردات کالا را مشخص کنید. برخی افراد آشنایی خوبی با یک کشور دارند یا به علت ارتباط مناسب با یک کشور، اقدام به واردات انواع مختلف کالا می­‌کنند. برخی دیگر نیز با انتخاب یک محصول به عنوان هدف، اقدام به واردات آن از سراسر دنیا می‌­کنند.

پیدا کردن تامین‌کننده مناسب

واردکننده نیازمند خرید کالا از یک فروشنده یا تامین کننده معتبر است. به منظور یافتن فروشنده مناسب، رعایت مراحل زیر کمک شایانی به بازرگانان خواهد کرد:

بازاریابی و شناسایی تامین کنندگان از طریق حضور در هیئت‌های تجاری استفاده از بستر اینترنت برای پیدا کردن فروشندگان خارجی حضور در نمایشگاه‌­ها و یا استفاده ازسایت­‌های نمایشگاه‌­های بین­‌المللی مراجعه به اتاق بازرگانی و دریافت لیست

ثبت سفارش کالا

پس از مراحل ذکر شده نوبت به ثبت سفارش کالای وارداتی می‌رسد. ثبت سفارش یکی از مهم­ترین مراحل واردات کالا است که وارد کننده با مراجعه به سامانه ثبت سفارش وزارت صمت، درخواست برای کالای وارداتی خود را ارائه می‌دهد. ثبت سفارش کالا، مجوز ورود کالا به کشور است.

قبل از هرگونه اقدام به واردات کالا، در مورد کالا تحقیق کنید که شامل کالاهای ممنوعه وارداتی نباشد. معمولا ثبت سفارش کالاها مراحل منحصر به فردی دارند و با یکدیگر متفاوت هستند.

تخصیص ارز

واردات کالا به چندین مجوز نیاز دارد. یکی از مهم‌ترین آن‌ها، مجوز تخصیص ارز بانک مرکزی است. مجوز تخصیص ارز از آنجایی حائز اهمیت است که هنگام واردات، در صورت عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی، کالا مجوز ورود به کشور را نخواهد داشت.

در واقع می‌توان گفت اولین مرحله از مراحل واردات کالا به کشور، اخذ مجوز ورود کالا به کشور است. کالای مورد نظر جهت واردات، نیازمند مجوز تخصیص ارز است تا بررسی شود که شامل کالاهای ممنوعه نباشد. تخصیص ارز موجب تغییر روند واردات کالا به کشور شده است. از سال ۹۷ روند کلی واردات و صادرات کالا در کشور با هدف حمایت از تولیدکننده داخلی و نظارت بر نقل و انتقالات ارز، تحت نظر بانک مرکزی انجام می‌شود.

توصیه می‌­شود یک یا چند حوزه مشخص را برای فعالیت انتخاب کنید و در زمینه‌­های مختلف و به صورت پراکنده فعالیت نداشته باشید.

برای مذاکره با فروشندگان مختلف، نیازمند تسلط به زبان آن کشور و یا حداقل یک زبان بین‌المللی هستید. فراموش نکنید که باید با قوانین و مقررات آن کشور نیز آشنایی داشته باشید.

بهتر است قبل از خرید از فروشنده درخواست ارسال مقداری از کالا به صورت نمونه داشته باشید تا از کیفیت کالا مطمئن شوید. توجه داشته باشید بسیاری از فروشندگان نمونه کالای خود را به صورت رایگان (Free of Charges) ارسال می‌کنند.

همچنین می‌توانید با فروشندگان مختلف مذاکره کرده و پس از بررسی نمونه‌­ها، کیفیت اجناس، قیمت، مشخصات فنی، تعداد کالا و نوع آن اقدام به خرید و واردات کالا کنید.

سقف عدم رفع تعهد ارزی

رفع تعهد ارزی به عنوان یک شاخص اعتبار سنجی در کنار سایر شاخص‌ها تعریف می‌شود . بر این اساس، اطلاعات سامانه رفع تعهد در اختیار نظام بانکی، وزارت صمت، سازمان امور مالیاتی، اتاق بازرگانی و سایر دستگاه‌های نظارتی به منظور اقدام مقتضی قرار می‌گیرد. بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، به وارد کنندگانی که تعهدات ارزی بالای ۱۵ درصد داشته باشند، از تخصیص مجدد ارز اجتناب می‌شود.

این بدان معناست، هنگامی که واردکننده از بانک عامل درخواست می‌کند که ثبت سفارش را در نوبت تخصیص ارز قرار دهد، بانک مرکزی تعهدات ارزی را به صورت سیستمی چک کرده و با توجه به اینکه برای هر واردکننده سقف رفع تعهد تعریف شده است، درصورتی که واردکننده بیش از ۱۵ درصد تعهدات باز داشته باشد، یعنی بیش از ۱۵ درصد پرونده‌های واردات رفع تعهد نشده باشد (مثلا هنوز کالا وارد نشده یا برای رفع تعهد به مشکل برخورده باشد)، تخصیص ارز رد می‌شود و امکان تخصیص ارز جدید وجود ندارد.

تهیه ارز

پس از ثبت سفارش، وارد کننده باید برای تهیه ارز مورد نیاز اقدام کند. تهیه ارز از راه­‌های مختلفی صورت می‌پذیرد که برای برخی کالاها ارز دولتی نیز اختصاص می‌­یابد. پس از بحران­‌های ارزی چند سال اخیر، دولت برای کمک به بازرگانان سامانه نیما را راه اندازی کرد. سامانه نیما تحت نظر بانک مرکزی و واسطه بین وارد کننده، صادرکننده و صراف است. همچنین پرداخت بین‌المللی به چندین روش انجام می­‌شود که بازرگانان ایرانی به دلیل تحریم­‌ها با مشکلاتی روبرو هستند.

تهیه پروفرما

پس از توافقات اولیه خرید محصول، از فروشنده درخواست ارسال پیش فاکتور یا پروفرما کنید. پروفرما یک فرآیند مهم در واردات کالا است زیرا در واقع پایه‌های تجارت شما بر مبنای آن بنا می‌شود.

در این پیش فاکتور مشخصات کامل کالا از جمله قیمت، وزن، کرایه، تعداد، نوع ارز معامله کالا، کشور مبدا و مقصد، مشخصات خریدار و فروشنده توضیح داده شده است.

درصورتی که پروفرما توسط خریدار و فروشنده مهر و امضا شود، یک قرارداد مکتوب و معتبر بین خریدار و فروشنده کالا است.

ترخیص کالا

ترخیص کالا یکی دیگر از مراحل واردات کالاست که برای انجام آن باید با قوانین واردات کالا آشنا باشید. در این مرحله باید مدارک و اسناد مربوطه را به گمرک ارائه دهید و اگر دارنده کارت بازرگانی هستید باید برای ترخیص کالا از گمرک قبلا در سیستم گمرک کدینگ شده باشید.

مشکلات واردات کالا

واردات کالا همانند دیگر حوزه‌های تجارت بین الملل به تخصص کافی نیازمند است و مشکلات واردات کالا همواره برای بازرگانان چالش برانگیز بوده و به منظور جلوگیری و یا حل آن‌ها، بازرگانان باید اطلاعات به روز و کافی داشته باشند.

وجود تحریم‌های ناعادلانه موجب ایجاد مشکلاتی در حوزه واردات کشور شده است. برخی از این مشکلات شامل: بیش بود ارزش، کسر تخلیه، تفاوت تعرفه، انبارداری، زمان بر بودن اخذ مجوز ورود یا ثبت سفارش، تخصیص ارز بانک مرکزی و دموراژ، اخذ مجوزهای واردات کالا و ترخیص است.

همچنین با توجه به پروسه واردات و قوانین گمرکی و کشوری و ارتباطات بین المللی، معمولا واردات کالا به کشور با مشکلاتی روبرو است.

تخصیص ارز بانک مرکزی و دموراژ در مقاله‌های قبلی توضیح داده شده‌اند و در این مقاله به بقیه موارد اشاره خواهیم کرد.

بیش بود ارزش

بنا به گزارشات خبرگزاری تسنیم، بیش اظهاری یا بیش بود ارزش (گران نمایی) عبارت است از بیان ارزش کالا، بیشتر از قیمت واقعی پرداخت شده با ارائه اسناد و مدارک ساختگی و جعلی از طرف فروشنده یا خریدار به منظور دریافت تسهیلات بانکی، خروج ارز و پولشویی.

زمانی که شما کالایی را خریداری و وارد کشور می‌کنید موظف هستید کالا را در گمرک اظهار کنید. شما باید ذکر کنید که کالای خریداری شده را از کدام کشور و با چه قیمتی خریداری کرده‌اید.

طبق قوانین بین المللی، هر کالا تعرفه منحصر به فرد خود را دارد که یک عدد هشت رقمی است و ممکن است در کشورهای مختلف اختلاف در رقم های آخر این کد وجود داشته باشد. بنابراین ممکن است تعرفه دقیق و کامل گمرکی و روند کار در هر کشور با کشور دیگر متفاوت باشد.

طبق قانون، تمامی کالاها دارای یک تعرفه گمرکی مشخص هستند و در ایران ارزش واحد هر نوع کالا در سامانه TSC طبق تایید گمرک جمهوری اسلامی ایران مشخص و ثبت شده است.

پس از اظهار کالا توسط بازرگان، گمرک قیمت اظهاری کالای بازرگان را با قیمت‌های تعیین شده در سامانه TSC  بررسی می‌کند و در صورت وجود مغایرت و کشف اختلاف بیش بود ارزش، صاحب کالا یا نماینده قانونی وی می‌تواند پرونده را از طریق مراجع قانونی، دفتر بررسی و تعیین ارزش، کمیسیون‌های رسیدگی به اختلافات گمرکی و حتی دیوان عدالت اداری پیگیری نماید.

پیگیری بیش بود ارزش معمولا با احتساب زمان‌های قانونی ابلاغ و اعتراض و… حداقل از یک تا چهار سال به طول می‌انجامد و در این مدت ارز دریافت شده در اختیار ذینفع بوده و در این ارتباط حقوق دولت تضییع می‌شود.

با توجه به وجود ارزهای متفاوت در سال‌های گذشته و ارز مبادله‌ای و تک نرخی و اختلاف آن با نرخ ارز بازار آزاد، همواره بحث بیش بود ارزش و گران نمایی جهت دریافت ارز بیشتر وجود داشته است.

همچنین بیش بود ارزش با انگیزه‌های دیگری نیز ممکن است رخ دهد از جمله:

 • استفاده از تسهیلات صندوق ذخیره ارزی (توسعه ملی)
 • اخذ تسهیلات کم بهره بانکی
 • خریدهای دولتی
 • تامین منابع مالی کالای قاچاق

بنا به همین دلایل و پس از تصویب قانون پولشویی و تدوین دستورالعمل‌های آن، بیش بود ارزش و گران نمایی در وزارت امور اقتصادی و دارایی و گمرک ایران به عنوان یکی از مصادیق پولشویی مطرح و تصویب شده است.

البته که همچنان بسیاری از افراد با راه‌های میانبر میلیاردها سود نصیب خود کرده و ضربه بزرگی را به اقتصاد ایران وارد کرده‌اند.

کسر تخلیه

بازرگانان در بسیاری از موارد هنگام باسکول بار در محوطه درب خروجی گمرک، با تفاوت وزن (معمولا با کاهش وزن در مقایسه وزن بار با اسناد گمرک) روبرو می‌شوند که این موضوع مخصوصا برای کالاهایی که ارزش‌گذاری آن‌ها بر اساس وزن است بسیار محتمل است.

با توجه به بخشنامه بانک مرکزی، تلورانس وزنی برای کالاهای فله، همچنین کالاهای اساسی و ضروری موضوع مصوبه ۶۳۷۹۳/ت ۵۵۶۳۳ه مورخ ۱۳۹۷/۰۵/۱۶ هیات محترم وزیران و به تعداد ۸۰۰ ردیف تعرفه به میزان ۱.۵ درصد و سایر کالاها حداکثر ۳ درصد قابل قبول است و برای اختلاف بیشتر از آن، وارد کننده باید جریمه پرداخت کند.

بازرگانان باید به روش اعلامی عمل کرده تا با کمترین تلورانس وزنی روبرو شوند.

با توجه به اینکه مجوز ورود یا ثبت سفارش بر اساس وزن حدودی کالا، قبل از حمل انجام می‌شود، در زمان آماده ‌سازی کالا برای حمل، از فروشنده درخواست پکینگ نهایی کرده و اگر شاهد تفاوت وزن بالاتر از حد مجاز بودید اقدام به اصلاح ثبت سفارش خود طبق وزن نهایی کنید.

همچنین تلاش بازرگانان بر این باشد که کلیه امور مرتبط تا زمان رسیدن بار به ایران به طور کامل انجام شود که مشمول هزینه‌های اضافی نگردد.

تفاوت تعرفه

تعرفه گمرکی بیان‌گر هویت کالا، دسته بندی کالا، نحوه ارزش گذاری کالا، مجوزهای مورد نیاز برای ورود و صدور کالا، ممنوعیت یا مجاز بودن واردات یا صادرات، نوع ارز تخصیصی توسط بانک مرکزی به کالا، و نهایتا میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا است.

وجوهی که در گمرک از کالاهای وارداتی دریافت می‌شود، به چند دسته تقسیم می‌شوند. یکی حقوق و عوارض است که نوعی مالیات غیرمستقیم است و دیگری هزینه‌هایی است که در مقابل انجام خدمت وصول می‌شود؛ مثل هزینه تخلیه و بارگیری، آزمایش، استاندارد، انبارداری و وزارت راه و…

کشور ایران در جایگاه کشورهای دارای بالاترین تعرفه ورودی قرار دارد.

بسیاری از واردکنندگان با موضوع تفاوت تعرفه پس از اظهار کالا در گمرک روبرو می‌شوند، بدین صورت که تعرفه اظهاری آن‌ها با نظر کارشناس گمرک متفاوت است.

از جمله مشکلات تفاوت تعرفه می‌توان به هزینه‌های سنگین جریمه، تفاوت ماخذ ورودی، معطلی بار در گمرک و متعاقبا هزینه‌های اضافی انبارداری و دموراژ اشاره کرد.

بنابراین توصیه می‌شود قبل از گرفتن مجوز ورود با مشورت شرکت‌های خدمات بازرگانی و جستجو در سایت گمرک و… تعرفه صحیح کالای خود را یافته و اقدام به اخذ مجوز ورود کنید. اگر همچنان قادر به یافتن تعرفه صحیح کالای خود نشدید می‌توانید با  شرکت بازرگانی کیمیا تجارت قاره تماس بگیرید و با کارشناسان واردات کالا مشورت نمایید.

انبارداری

کلیه انبارهایی که جهت نگهداری کالاهای ورودی و صدوری در گمرک تعبیه شده است، انبارهای گمرکی نام دارد.

مدت زمان توقف کالا در گمرک، از زمان ورود کالا به اولین گمرک محاسبه می‌شود. مدت زمان مجاز نگهداری کالاها در انبارهای گمرکی ۳ ماه است و در صورت تقاضای صاحب کالا یا شرکت حمل و نقل به تشخیص گمرک تا ۲ ماه دیگر قابل تمدید است. در صورتی که ظرف مهلت مقرر برای انجام تشریفات گمرکی اقدام نشود، کالا مشمول مقررات متروکه می‌گردد.

صاحبان کالاهای فاسد شدنی باید بلافاصله پس از تخلیه، اقدام به ترخیص کالا کنند و یا بار خود را به انبار گمرکی مناسب انتقال دهند؛ چنانچه کالایی فاسد شود، گمرک آن را متروکه حساب می‌کند.

هنگامی که سند ترخیص برای کالایی صادر شود، باید در مدت یک ماه از انبارهای گمرک خارج شود، در غیر این صورت مشمول مقررات متروکه می‌گردد.

مدت زمان توقف کالا در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در اختیار سازمان‌های مسئول این مناطق است.

خروج کالا از انبارهای گمرک نیازمند انجام تشریفات گمرکی است در غیر این صورت، قاچاق گمرکی اعلام می‌شود.

مشخصات کلی قبوض انبارهای گمرکی شامل موارد زیر است:

 • شماره ردیف دفتر انبار (شماره بارنامه)
 • مرز ورودی
 • شماره قبض انبار
 • شماره انبار
 • شرکت حمل کننده
 • نام صاحب کالا
 • علامت کالا
 • نوع کالا
 • نوع بسته
 • تعداد
 • وزن کالا با ظرف
 • تاریخ تحویل کالا

در حوزه تجارت بین الملل، انبارداری موضوع مهمی است که بسیاری از بازرگانان توجه کافی به آن ندارند. انتخاب انبار و ثبت آن در سامانه جامع انبارها توسط وارد کننده در کاهش هزینه‌ها تاثیرگذار است.

انبارهای گمرکی کشور در سامانه جامع انبارها ثبت شده‌اند و بازرگانان باید انبار انتخابی خود را در این سامانه ثبت کنند.

این سامانه، استعلام و ترخیص کالا از انبارهای گمرک را تسهیل کرده است. بنابراین توجه به  ثبت انبار و داشتن کد انبار برای خروج کالا از گمرک قبل از خروج کالا، از معطلی کالا در گمرک و متعاقبا  هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌کند.

ثبت سفارش

همانطور که گفته شد به منظور واردات کالا به کشور، ثبت سفارش کالا و در واقع دریافت مجوز ورود کالا از سازمان صنعت، معدن و تجارت از موارد مهم و الزامی است.

مجوز ثبت سفارش کالا باید قبل از ورود کالا به کشور و اظهار در گمرک توسط خریدار اخذ گردد. در صورتی که مجوز صادر نشود، وارد کننده مجاز به واردات کالای مورد نظر خود نیست و تنها پس از صدور این مجوز، واردکننده می‌‎تواند خرید خود را نهایی و قطعی کند.

اطلاعات موجود در مجوز ثبت سفارش کالا کامل و جامع بوده و شامل موارد زیر است:

* شماره هشت رقمی مجوز

* تاریخ مجوز ثبت سفارش

* شماره و تاریخ پروفرما و نام شرکت تقاضا کننده جهت واردات کالا

* نام کالا

* تعرفه کالا

* ارزش کالا

* وزن کالا

* تعداد کالا

* کشورهای تولید کننده و ذینفع

* برند و مدل کالا

هزینه‌های واردات کالا

وارد کننده جهت واردات کالا مستلزم پرداخت هزینه است. کلیه هزینه‌هایی که وارد کننده باید پرداخت کند شامل موارد زیر است:

 • تحقیقات در بازارهای بین الملل
 • بسته بندی و برچسب زنی محصولات
 • بیمه محصولات
 • هزینه­‌های  اعتبارسنجی
 • هزینه خرید کالای وارداتی
 • هزینه بیمه‌نامه
 • مالیات واردات
 • حقوق و عوارض گمرکی
 • هزینه حق توقف کانتینر
 • هزینه وزارت راه
 • هزینه حمل و نقل (بین المللی و داخلی)
 • هزینه‌های انبار (یا استفاده از انبارهای کرایه‌­ای)

واردات موقت کالا

واردات موقت کالا شامل کالاهایی است که به صورت موقت وارد گمرک ایران می‌شوند و طی زمان مشخصی باید بدون هیچ تغییری در کالا از کشور خارج شوند. البته تغییراتی که از فرسایش ناشی می‌شوند در این حکم قرار نمی‌گیرند.

واردات کالاهای مرجوعی

به کالاهایی که وارد کشور شده و به دلایلی به کشور مبدا بازگردانده می‌شوند، کالاهای مرجوعی می‌گویند. واردات کالاهای مرجوعی نوعی از واردات کالاهای موقت هستند.

ترانزیت خارجی

گاهی اوقات یک کالای خارجی از یک مرز کشور وارد شده و از مرز دیگری خارج می‌شود و فقط از خاک ایران عبور می‌کند. به این شکل از واردات ترانزیت خارجی می‌گویند.

ترانزیت داخلی

زمانی که کالایی از یکی از گمرکات مجاز کشور به گمرک دیگری در کشور منتقل شود، ترانزیت داخلی صورت می‌گیرد.

سامانه‌­های مرتبط با واردات کالا

برای تجارت بین‌­المللی نیاز است با بعضی سامانه­‌های داخلی کار کنید. برای واردات و ثبت درخواست­‌های خود و همچنین ارائه مدارک برای گمرک و مراحل مختلف باید با سامانه‌­های زیر کار کنید:

 • سامانه جامع تجارت
 • سامانه جامع امور گمرکی EPL
 • سامانه شناسه کالا
 • سامانه TSC
 • سامانه اعتبار سنجی و رتبه بندی
 • سامانه نیما

انواع واردات در بازرگانی خارجی

در بازرگانی خارجی انواع گوناگونی برای واردات در نظر گرفته شده که در ادامه شرح خواهیم داد:

واردات قطعی

واردات قطعی یک کالا به یک کشور و پرداخت هزینه آن به یکی از روش‌های زیر است:

 • از محل ارز خریداری شده از سیستم بانکی هزینه واردات پرداخت گردد.
 • واردات کالا با ارز آزاد صورت گیرد.
 • از محل پروانه صادراتی یک شخص صادرکننده، واردات در مقابل صادرات صورت گیرد.
 • با ارائه پروانه صادراتی یک شخص صادرکننده و یا شخص دیگری که واگذاری رسمی به او صورت گرفته، واردات در مقابل صادرات صورت گیرد.
 • واردات از محل سرمایه‌گذاری خارجی و پس از تایید وزارت اقتصاد و دارایی بدون انتقال ارز صورت گیرد.
 • واردات از محل فهرست کالاهای مجاز اعلام شده، بدون انتقال ارز صورت گیرد.
 • واردات از محل مصوبات کمیسیون ۴ نفره مستقر در وزارت بازرگانی، بدون انتقال ارز صورت گیرد.

واردات از چین

سرپیچی چین از تحریم‌ها و دستورات اقتصادی آمریکا علیه ایران، موجب تقویت روابط سیاسی و تجاری این کشور با ایران شده است. طبق آمارهای منتشر شده از گمرک، واردات کالا از چین، رتبه یک واردات ایران را دارد و اصلی‌ترین شریک تجاری ایران در سال‌های اخیر بوده است. اما سوالی که پیش می‌آید این است که چرا واردات از چین می‌تواند مفید باشد؟

جمعیت زیاد، متوسط کار دوازده ساعت و واردات مواد اولیه با قیمت مناسب موجب ارزان بودن کالاهای کشور چین شده است. با توجه به ارزان بودن کالا در کشور چین، جهت کاهش هزینه‌ها، واردات کالا از چین می‌تواند گزینه مناسبی جهت سود بیشتر باشد.

توجه داشته باشید که در کشور چین کالاهای باکیفیت نیز وجود دارد و بازرگانان می‌توانند کالای با کیفیت نیز وارد کنند. همچنین واردکنندگان ایرانی می‌توانند کار واردات از چین را ابتدا از استان‌های شمالی چین که فرهنگ آنها نزدیکی بیشتری با خاورمیانه دارد، شروع کنند.

چگونگی واردات کالا از چین

واردات از چین همانند دیگر کشورها دارای مراحلی است که باید آن را در نظر گرفت. ابتدا باید محصول و سپس فروشنده را انتخاب کنید. جهت بازاریابی صادراتی محصول باید نکات آن را رعایت کنید.

۱. گزینش محصول

در ابتدا باید بدانید چه کالایی وارد کنید. یکی از روش‌های انتخاب محصول، یافتن محصولاتی است که کشورمان بیشترین واردات از آن را داشته است؛ بنابراین می‌توانید محصولات پرمصرف وارداتی را شناسایی کرده و نیازهای وارداتی کشور را برطرف کنید.

بهتر است به قوانین واردات کالای کشورمان توجه کنید و به سراغ محصولاتی که ورود آن‌ها به کشور ممنوع است نروید. در زیر عمده‌ترین کالاهای وارداتی از چین را مشاهده می‌کنید:

* قطعات و ماشین‌آلات

* قطعات یدکی اتوموبیل

* کاغذ

* لوازم جانبی موبایل

* لوازم جانبی کامپیوتر

* مواد اولیه شیمیایی و معدنی

* لوازم خانگی

۲. گزینش فروشنده

یافتن فروشنده کار ساده‌ای نیست و باید تحقیق بسیار و البته اصولی انجام شود. در این مورد می‌توانید از کارشناسان شرکت بازرگانی کیمیا تجارت قاره کمک بگیرید. فروشنده‌های کشور چین به چند گروه تقسیم می‌شوند از جمله مونتاژ کننده‌ها، تولید کننده‌ها و شرکت‌های بزرگ و کوچک. خرید کالا و همکاری با هریک از فروشنده‌ها متفاوت است؛ بنابراین بهتر است با توجه به محصول انتخابی، فروشنده خود را انتخاب کنید.